rycerze-olsztyn
PODZIAŁ BRONI BIAŁEJ
Broń biała – rodzaj broni służącej do walki wręcz, a nie do miotania pocisków za pomocą energii chemicznej (broń palna) lub zakumulowanej energii mechanicznej (broń miotająca).
Dawniej podstawowe wyposażenie wojsk, obecnie niemal całkowicie wyparta przez broń palną, z wyjątkiem wykorzystania przez oddziały specjalne i wojska. W powszechnym użyciu są jedynie bagnety oraz noże. Do pozostałych należy: broń paradna (kordzik, szabla) i sportowa. Używana jest przez stowarzyszenia kultywujące tradycję, np. rycerskie i kawaleryjskie. W postaci różnego rodzaju pałek jest na wyposażeniu policji i innych służb porządkowych, jako środek przymusu bezpośredniego.
Podział
- broń obuchowa, np. maczuga, młot bojowy, buzdygan
- broń obuchowo-sieczna, np. topór, czekan, berdysz
- broń obuchowo-kłująca, np. morgensztern, wekiera, nadziak
- broń tnąca–broń sieczna, np. miecz, szabla
- broń kłująca, np. włócznia, szpada, sztylet
- broń tnąco-kłująca, np. halabarda, nóż bojowy
Mój pierwszy artykuł
Mój artykuł będzie dotyczył bitwy pod grunwaldem
Bitwa pod Grunwaldem – jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników) stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, w czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie (głównie z Czech, z wielu państewek na Śląsku, z Pomorza Zachodniego i z pozostałych państewek Rzeszy), pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi
Co rok niedaleko wioski Grunwald toczona jest bitwa. Toczą ją rycerze zjeżdżający z całego świata. Jest to szansa do pokazania swoich umiętności.